﴿وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا﴾
سوره مبارکه الإسراء،آیه 24
تبلیغ شماره یک تبلیغ شماره دو تبلیغ شماره سه تبلیغ شماره چهار
آمار بازدید

ترجمه

و بالهاي تواضع خويش را از محبّت و لطف، در برابر آنان فرود آر! و بگو: «پروردگارا! همان‏گونه که آنها مرا در کوچکي تربيت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده!»
ترجمه : آیت الله مکارم شیرازی
و از سر مهرباني‏، بالِ فروتني بر آنان بگستر و بگو: »پروردگارا، آن دو را رحمت کن چنانکه مرا در خردي پروردند.«
ترجمه : آقای فولادوند

تفسیر

نکته

1- اگر پدر و مادر آن چنان مسن و ناتوان شوند كه به تنهايى قادر بر حركت و دفع آلودگيها از خود نباشند، فراموش نكن كه تو هم در كودكى چنين بودى و آنها از هر گونه حمايت و محبت از تو دريغ نداشتند محبت آنها را جبران نما. (کریمی)
منبع : / موضوع اصلی : / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 3 نظر
مهمان - تاریخ : ۱۳۹۳ دوم ارديبهشت

تربيت فرزندان در دامان پر مهر پدر و مادر ، نعمتى بس بزرگ و شايسته قدردانى و موجب استحقاق هرگونه احسان و احترام از سوى فرزند به آنان برداشت فوق با توجه به اين نكته است كه خداوند در تعليم شيوه دعا كردن فرزندان براى پدر و مادرشان، مسأله تربيت والدين آنان را يادآور شد (كما ربّيانى صغيراً).

- داور
پاسخ ها
مهمان - تاریخ : ۱۳۹۳ دوم ارديبهشت

دعاى فرزند براى پدر و مادر ، داراى تأثير و موجب توجه ويژه خداوند و در مظان استجابت است . از اينكه خداوند دستور به دعا براى والدين با كيفيت و الفاظ خاص داده است به دست مى آيد كه خداوند به اين دعا عنايت ويژه داشته و احتمال اجابت آن زياد است.

کریمی - تاریخ : ۱۳۹۳ دوم ارديبهشت

دعا و طلب رحمت بى دريغ از پروردگار براى پدر و مادر ، از وظايف فرزند است . <كما> مى تواند اشاره به اين حقيقت داشته باشد كه چون رحمت پدر و مادر به فرزند بى دريغ بوده، پس فرزند نيز متقابلاً بايد چنين رحمتى را براى پدر و مادرش درخواست كند.

2- به آنها اف مگو، يعنى اظهار ناراحتى و ابراز تنفر مكن، و باز اضافه مى‏ كند با صداى بلند و اهانت آميز و داد و فرياد با آنها سخن مگو، و باز تاكيد مى‏ كند كه با قول كريم و گفتار بزرگوارانه با آنها سخن بگو كه همه آنها نهايت ادب در سخن را مى‏ رساند كه زبان كليد قلب است. (کریمی)
منبع : / موضوع اصلی : / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 1 نظر
کریمی - تاریخ : ۱۳۹۳ دوم ارديبهشت- داور

فرزندان در برابر والدين خويش بايد از سر مهربانى و ترحم ، تواضع و فروتنى كامل بكنند . و اخفض لهما جناح الذلّ من الرحمة <من> در <من الرحمة> نشويه است; يعنى، خفض جناح و تواضع، بايد ناشى از رحمت و مهربانى به آنان باشد.

3- دعا به پدر و مادر، فرمان خدا و نشانه‏ى شكرگزارى از آنان است. «قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما» ... (کریمی)
منبع : / موضوع اصلی : / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 بدون نظر

نکته های کاربران

کاربر محترم نکته مورد نظر خود را در اینجا ثبت کنید

روایت

1- عن أبى ولادالحناط قال : سألت أباعبدالله ( ع ) عن قول الله عزّوجلّ : . . . < و اخفض لهما جناح الذلّ من الرحمة > قال : لاتملأعينيك من النظر إليهما إلاّ برحمة و رقة و لاترفع صوتك فوق أصواتهما و لايدك فوق أيديهماو لاتقدم قدامهما ; ابى ولاد حناط گويد: از امام صادق(ع) در باره سخن خداوند عزّوجلّ . .. <و اخفض لهما جناح الذلّ من الرحمة> سؤال كردم، حضرت فرمود: به پدر و مادر نگاه مكن مگر با رأفت و مهربانى و صدايت را بيش از صداى آنان بالا مبر و دست خودت را بالاى دست آنان قرار مده و [در راه رفتن و...]از آنان پيشى مگير>. (کریمی)
منبع : كافى، ج 2، ص 158، ح 1; نورالثقلين، ج 3، ص 148، ح 129./ موضوع اصلی : / موضوع فرعی :
 بدون نظر
کاربر محترم روایت مورد نظر خود را در اینجا ثبت کنید

لغت

1- اخْفِضْ: پائين آور، بگستران. جَناحَ الذُّلِّ: بال خاكسارى، فروتنى بسيار. (ارحم): رحمت آور. (ربّى): پرورش داد. رَبَّيانِي: پرورش دادند آندو مرا. صَغِيراً: در حال كوچكى‏ (کریمی)
منبع : / موضوع اصلی : نحو / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 بدون نظر
2- خفض: بمعنى پايين آوردن و خوابانيدن است، و خفض جناح: كنايه از خوابانيدن بال است، چنانكه در مرغها باشد كه هنگام نزاع و تندى بالهاشان را بالا مى‏ گيرند. و چون در مرغها بال بمنزله دست بوده و وسيله حركت و اظهار قدرت است، مانند دست هنگام حمله و نزاع بلند مى‏ كنند، و چون برنامه حمله تمام شد: بالها قهرا خوابانيده مى‏ شود. پس جناح مظهر قدرت و اراده و تمايل باشد، و بوزن جبان صفت است، و بتناسب مفهوم تمايل به بال مرغ اطلاق مى‏ شود. (کریمی)
منبع : تفسير روشن، ج‏13، ص: 179/ موضوع اصلی : نحو / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 بدون نظر
کاربر محترم لغت مورد نظر خود را در اینجا ثبت کنید

نکته ادبی

1- «وَ اخْفِضْ» الواو عاطفة و أمر فاعله مستتر و الجملة معطوفة «لَهُما» متعلقان بأخفض «جَناحَ» مفعول به «الذُّلِّ» مضاف إليه «مِنَ الرَّحْمَةِ» متعلقان بأخفض «وَ قُلْ» الواو عاطفة و أمر فاعله مستتر و الجملة معطوفة «رَبِّ» منادى بأداة نداء محذوفة و هو منصوب على النداء و ياء المتكلم المحذوفة مضاف إليه «ارْحَمْهُما» فعل دعاء و مفعوله و فاعله مستتر و جملة النداء و ارحمهما مقول القول «كَما» الكاف حرف جر و ما مصدرية «رَبَّيانِي» ماض و فاعله و مفعوله و الجملة في تأويل مصدر في محل جر و متعلقان بصفة مفعول مطلق محذوفة تقديره ارحمهما رحمة مثل إلخ «صَغِيراً» حال‏ (کریمی)
منبع : إعراب القرآن الكريم، ج‏2، ص: 188/ موضوع اصلی : نحو / موضوع فرعی : پدر و مادر، احترام ، حقوق
 بدون نظر
کاربر محترم نکته ادبی مورد نظر خود را در اینجا ثبت کنید

سوال

کاربر محترم سوال مورد نظر خود را در اینجا ثبت کنید

در صورتی که تمایل به درج مطلب دارید باید در سایت ثبت نام کنید یا در صورت ثبت نام وارد شوید
*