اکتبر 2017 - نکات قرآن
۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


مدرس حوزه علمیه اهل سنت عرفانی قره بلاغ، گفت: ایجاد وحدت و همدلی در سطح جهانی به ویژه در بین ملل مسلمان هدف اصلی ایجاد تمدن نوین اسلامی است.

«آخوند علی آرخی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تقریب در گلستان، اظهار کرد: در تمدن نوین اسلامی، جامعه جهانی اسلامی با تلاش فراوان علمی، فکری و مذهبی اندیشمندان، علما و متفکران شکل می گیرد.
به گفته وی؛ احترام به مقدسات، معنویت و کرامت انسانی در این نوع تمدن از جایگاه بالایی برخوردار است.
مدرس حوزه علمیه اهل سنت خواهران مطهره آق قلا، ایجاد فضایی جدید در زندگی امروز جوامع بشری را لازم دانست و تصریح کرد: کشورهای اسلامی برای رهایی از پدیده‏ های شومی چون اختلاف، تفرقه، نزاع و ستیزه‏ جویی، تکفیر و ترور راهی ندارند جز اینکه با دمیده شدن روحی تازه در جهان، فضایی جدید در عالم ایجاد شود.
وی، افزود: تمدن نوین اسلامی با برطرف کردن ضعف و سستی، تمدن نوین اسلامی با برطرف کردن ضعف و سستی، خودباوری و احساس عزت را در جامعه بارور می کند خودباوری و احساس عزت را در جامعه بارور می کند.
به گفته وی؛ در صورت تحقق تمدن نوین اسلامی در بین انسان ها، تمدن بشری نیز به تکوین و قوام خودش دست خواهد یافت.
این عالم برجسته اهل سنت گلستانی از اجرای برنامه های ضد اسلامی صهیونیست ها در اقصی نقاط جهان خبر داد و گفت: امروز در آتش افروزی همه فتنه ها و بلواهایی که در سرزمین های اسلامی بوجود آمده است صهیونیست ها دخالت داشته و دارند.
وی، ادامه داد: صهیونیست ها برای هند و چین نیز طرح هایی را پیاده کرده اند تا با اجرای آنها، سیاست اسلام هراسی و قتل عام مسلمانان را در این کشورها کلید بزنند.
به گفته وی؛ از ۱۲ میلیون یهودی که در جهان زندگی می کنند ۴ میلیون نفر آن در آمریکا ساکن هستند که با نفوذ زیادی که در همه بخش های این کشور دارند سیاست کلی ایالات متحده را مشخص می کنند.
آخوند آرخی با یادآوری اینکه یهودیان به فرموده قرآن کریم بزرگترین و سر سخت ترین دشمنان انبیاء الهی و بویژه دین مبین اسلام هستند، خاطر نشان کرد: بعد از شکست ارتش شوروی سابق در کشور افغانستان، صهیونیست ها دست به کار شدند و با همدستان خود گروه های افراطی طالبان و داعش را ایجاد کردند.
منبع: خبرگزاری تقریب

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


نکات قرآن –  معاون امور بانوان کمیته فرهنگی آموزشی اربعین، حضور خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران در پیاده روی اربعین را نشاندهنده وامدار و قدر شناس بودن آنها نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت دانست و بر حضور گسترده آنان تاکید کرد.


به گزارش خبرنگار نکات قرآن، دکتر لاله افتخاری معاون فرهنگی ستاد اربعین در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات با اشاره به نقش معنوی خانواده شهدا، جانبازان و همسران آنها در پیاده روی اربعین تصریح کرد: حضور خانواده های معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران در راهپیمایی اربعین این را نشان می دهد که آنها خود را وامدار و قدر شناس حضرت زینب(س) و اهل بیت و اربعین می دانند.


وی گفت: آنها با این حرکت خود می گویند که یک روزی ما پیام اربعین را گرفتیم و به جبهه رفتیم و عزیزترین افراد و جان و مال  و یا بخشی از سلامتی خود را دادیم  و الان هم که بعد از آن سال ها بازگشته ایم همچنان بر سر عهد و پیمان خود هستیم.نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی افزود: خانواده بزرگ ایثار با حضور معنوی خود در اربعین می خواهند این را بگویند که قدر شناس اهل بیت علیهم السلام هستند و پشیمان هم نیستند بلکه آمده اند  تا مثل جانبازان و رزمندگان احد (که بعد از آن همه جانبازی ها  دوباره  به دعوت پیامبر(ص) به دعوت پیامبر لبیک گفتند) به مصداق آیه الَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِلَّهِ وَالرَّسُولِ مِن بَعْدِ مَا أَصَابَهُمُ الْقَرْحُ ۚ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا مِنْهُمْ وَاتَّقَوْا أَجْرٌ عَظِیمٌ لبیک باعلام کنند که ما آمده ایم و با اینکه جانبازیم باز هم سربازیم.


معاون امور بانوان کمیته فرهنگی آموزشی اربعین در خصوص توصیه های خود به خانم های شرکت کننده در پیاده روی  اربعین اظهار داشت: خانم هایی که برای پیاده روی اربعین تشریف می آورند باید برخی از مسائل را درنظر بگیرند تا ان شاالله با دست پر به عتبات مشرف و با دست پرتری برگردند.


 وی با تاکید بر اینکه اخلاص کلید تقرب به اهل بیت در راهپیمایی عظیم اربعین است متذکر شد: اما اینکه بانوان در این راهپیمایی باید چکار بکنند مهم ترین موضوع داشتن اخلاص و توجه به اولویت های زندگی است اگر چه شاید برخی هم به دلیل رسالتی که در خانواده  بر دوش دارند و کسی نمی تواند آن را ایفا کند، نتوانند به مراسم بیایند اما بانوان حاضر باید خود را از نظر پوشش ظاهری با مراسم اربعین تطبیق کنند.


افتخاری ادامه داد: بانوان ما باید به هشدارهای امنیتی نیز توجه داشته باشند و به منزل یا موکب های مشکوک اعتماد نکنند  و به این موضوع توجه کنند که پیش از غروب آفتاب به موکب های ایرانی و مورد اعتماد برسند و در آنها مستقر شوند.


همچنین حدالامکان حرکت آنها، حرکت گروهی و از فرصت اربعین برای خود سازی، پالایش  و تهذیب نفس استفاده کنند چرا که در این راه حضرت زینب ناظر بر اعمال آنها است و زمانی هم که به کشورشان باز می گردند باید عطر و بوی اربعین را داشته باشند تا بتوانند ادعا کنند که زیارت شان مورد قبول واقع شده است.

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


پیام تسلیت دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی به مناسبت درگذشت اخوی رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی
در پی درگذشت درگذشت اخوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی ،دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی پیام تسلیت صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، حجت الاسلام والمسلمین عرب نیا، دبیر دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی، با صدور پیامی، درگذشت اخوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی را تسلیت گفت.
متن این پیام بدین شرح است:

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابوالحسن نواب
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی
سلام علیکم بما صبرتم
خبر ضایعه مولمه درگذشت اخوی مکرم، موجبات تاثر و تألم گردید.
بدینوسیله ضمن عرض تسلیت، از محضر مقدس ربوبی برای جنابعالی و خانواده محترم اجر جمیل و صبر جزیل و برای آن فقید سعید علو درجات و حشر با اولیاء الله را مسئلت دارم .
محمد صادق عرب نیا
دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی
تولیدی دبیرخانه

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


منطقه تی۲ (T۲) در حاشیه جنوبی استان دیرالزور سوریه طی چند روز گذشته صحنه نبردهای شدید میان عناصر گروه تروریستی وهابی داعش با رزمندگان جبهه مقاومت(حزب‌الله و لشکر فاطمیون) بوده است.


فاطمیون


منطقه تی۲ (T2) در حاشیه جنوبی استان دیرالزور سوریه طی چند روز گذشته صحنه نبردهای شدید میان عناصر گروه تروریستی وهابی داعش با رزمندگان جبهه مقاومت(حزب‌الله و لشکر فاطمیون) بوده است.


سه روز پیش نیروهای محور مقاومت پس از درگیری‌های شدید با داعش موفق به سیطره کامل بر منطقه بیابانی اما راهبردی تی‌۲ شده بودند. دو روز گذشته داعش با حملات مکرر به مواضع نیروهای محور مقاومت در تلاش برای بازپس‌گیری منطقه و جلوگیری از استقرار گسترده آن‌ها در منطقه برآمد که با هوشیاری رزمندگان حزب‌الله و لشکر سرافراز فاطمیون مواجه و در درگیری‌های به وقوع پیوسته متحمل خسارات سنگینی شد و تعدادی از آن‌ها کشته شدند و تعدادی نیز گریختند.


اجساد تلفات داعش در منطقه درگیری باقی مانده است. در این درگیری‌ها ۴ دستگاه خودروی زرهی داعش نیز منهدم شده است. منطقه تی ۲ در حاشیه جنوبی استان دیرالزور سوریه و نقطه ثقل اتصال آن با مرزهای عراق و استان حمص این کشور است کهدو روز گذشته از اشغال داعش بطور کامل آزاد شد.دفع هجوم سنگین داعش به دیرالزور توسط رزمندگان لشکر فاطمیون و حزب الله


فیلم خسارات و غنایمی که در  منطقه مرزی T2 از داعش توسط رزمندگان لشکر فاطمیون و حزب‌الله گرفته شد در ادامه قابل مشاهده است:


رزمندگان محور مقاومت چندی پیش عملیات گسترد‌ه‌ای را در محور بادیه شرقی سوریه آغاز کردند. کانون نبردها در دو منطقه تی ۲ و تی ۳ واقع در حاشیه شرقی بادیه استان حمص سوریه و نزدیک مرزهای این کشور با عراق قرار دارد که طی حملات رزمندگان دو پایگاه محل استقرار داعش هدف قرار گرفته و بطور کامل پاکسازی شد. در جریان حمله نیروهای محور مقاومت تروریست‌های داعش فرار را بر قرار ترجیح داده اما با آتش موشک‌های ضد زره و توپخانه رزمندگان همگی آن‌ها به هلاکت رسیدند.عملیات نیروهای محور مقاومت در بادیه شرقی سوریه تحت عنوان “عملیات بزرگ فجر” طی سه مرحله به اجرا در آمد.مصرف قرص‌های روان گردان توسط داعش در دیرالزور سوریه


اتاق عملیات متحدان سوریه تصاویری را از جسد یکی از عناصر داعش پخش کرد که در جیب او قرص‌های روان گردان کشف شد. این فرد مسلح داعش در عملیات ارتش سوریه و متحدانش از محور مقاومت، در اطراف شهر المیادین در جنوب شرقی شهر دیرالزور کشته شده بود. یکی از نیروهای لشکر فاطمیون در بازرسی از این جسد، یک شیشه قرص روان گردان و مخدر کشف کرد.


فیلم صحبت‌های رزمنده لشکرفاطمیون در رابطه با کشف قرص‌های روان گردان از لاشه تروریست‌های تکفیری داعش در ادامه قابل مشاهده است:


فاطمیون در سال ۱۳۹۰ شمسی با تلاش‌های شهید توسلی (ابوحامد) با گردآوری ۲۲ نفر برای دفاع از حرم تشکیل شد،و  تبدیل به تیپ شد و امروز با دارا بودن چند هزار نیرو با نام لشکر فاطمیون با نام عربی (لواء فاطمیون) شناخته می‌شوند. لشکر فاطمیون دارای چند هزار نیروی متعهد و متخصص می‌باشد که به‌تصریح بسیاری از حاضران در جنگ سوریه، این لشکر عامل موفقیت جبهه مقاومت و حفظ حرم حضرت زینب(س) می‌باشد، تا جایی که در جریان تصرف بلندی‌های اطراف لاذقیه شخص سید حسن نصرالله به رزمندگان فاطمیون تبریک گفت، مناطقی که مدت‌ها در دست تروریست‌ها بود و کاری از جانب ارتش و نیروهای حزب‌الله برنمی‌آمد.

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی

قومیت و قوم گرایی در ایران (افسانه و واقعیت)
این پژوهش نگاهی انتقادی به مطالعات قومی از دیدگاه روش‌شناسی دارد و برآن است تا مسائلی نظیر قومیت، ملیت و هویت را با نگاهی نقادانه به مطالعات قومی در غرب و شیوهٔ تعمیم غیرتاریخی مفاهیم قومیت، قوم‌گرایی و قبایل به جوامعی نظیر ایران مورد ارزیابی قرار دهد.
این پژوهش نگاهی انتقادی به مطالعات قومی از دیدگاه روش‌شناسی دارد و برآن است تا مسائلی نظیر قومیت، ملیت و هویت را با نگاهی نقادانه به مطالعات قومی در غرب و شیوهٔ تعمیم غیرتاریخی مفاهیم قومیت، قوم‌گرایی و قبایل به جوامعی نظیر ایران مورد ارزیابی قرار دهد.
نویسنده برآن است آن‌چه در ادبیات کنونی علوم سیاسی و جامعه‌شناسی به قومیت و ناسیونالیسم قومی موسوم است در گذشتهٔ ایران قابل مشاهده نیست و تنها از اواسط قرن بیستم به‌بعد است که تلاش‌هایی در جهت سیاسی‌کردن مسائل زبانی و مذهبی صورت گرفته است. وی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی در تلاش برای سیاسی‌کردن این مسائل در ایران معاصر نقش داشته است، معتقد است که تنها یک چارچوب نظری مبتنی بر جامعه‌شناسی تاریخی ایران قادر به پاسخ‌گویی به این سؤال است. نویسنده چارچوب نظری خود را که براساس سه متغیر اساسی دولت مدرن اقتدارگرا، مبارزهٔ نخبگان سیاسی و تأثیر سیاسی بین‌المللی استوار است، در رابطه با تحولات کردستان، آذربایجان و بلوچستان ایران به‌کار می‌گیرد تا اعتبار تجربی آن را به سنجش گذارد.
?دسته‌بندی: تاریخ کهن
?عنوان: قومیت و قوم گرایی در ایران (افسانه و واقعیت)
?موضوع: قوم شناسی ایران تاریخ
?نویسنده: حمید احمدی
?ناشر: نشر نی
?قطع: رقعی
?سال انتشار:  ۱۳۹۳
?تعداد چاپ:  ۱۱
?عرض: ۱۴٫۳
?ارتفاع:  ۲۱٫۳
?نوع جلد:  نرم
?تعداد صفحات:  ۴۴۷
?قیمت:  ۲۲۰,۰۰۰ ریال
منبع: سایت دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


سرهنگ یونس عبدی رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا جرئیات مراسم وداع و تشییع پیکر مطهر ۵۴ شهید ناجا که در دوران دفاع مقدس به فیض شهادت نائل شدند را تشریح کرد.


سرهنگ عبدی-ایثارگران ناجا


سرهنگ یونس عبدی رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا با اشاره به شناسایی ۵۴ پیکر مطهر شهدای دوران دفاع مقدس این نیرو گفت: از ۱۱۹ شهید دوران دفاع مقدس که در ۱۳ مهرماه ۱۳۹۶ مصادف با ۱۴ محرم الحرام وارد خاک ایران اسلامی شدند ۵۴ شهید از شهدای نیروی انتظامی هستند که ناجوانمردانه همزمان با پذیرش قطعنامه ۵۹۸، توسط دشمن بعثی عراق در سال ۶۷ در منطقه زبیدات به شهادت رسیده‌اند.این شهدای والامقام در ماه‌های اخیر در مناطق عملیاتی زبیدات، رمضان  (کنار نهر کتیبان) و منطقه عملیاتی کربلای ۴ (ساحل غربی رود اروند) تفحص شده اند.


وی ادامه داد: ۵۴ شهید از شهدای تازه تفحص شده از شهدای ژاندارمری می باشند که توسط تک دشمن در سال ۶۷ در منطقه زبیدات به شهادت رسیده‌اند که تعداد ۲۵ شهید شناسایی و مابقی در حال انجام اقدامات مربوطه برای شناسایی می باشند.


سرهنگ عبدی بیان کرد: این ۵۴ شهید از شهدای ناجا محسوب می شوند که همزمان با آغاز هفته نیروی انتظامی به خاک پاک میهن عزیزمان وارد شده اند و نیروی انتظامی به پاس رشادت، شجاعت و دلیر مردی های این رزمندگان بی ادعا و تکریم از صبر و استقامت خانواده های معظم انان که پس از ۲۹ سال انتظار پیکر مطهر شهیدشان به میهن اسلامی رجعت نموده، «آئین نکوداشت ۵۴ شهید دوران دفاع مقدس» را به شرح زیر برگزار نماید.


رئیس مرکز ایثارگران ناجا در خصوص مراسم تشییع و نکوداشت پیکر مطهر این شهدای والامقام اظهار کرد: مراسم تجلیل و تکریم شهدا در حضور خانواده معظم آنان روز پنجشنبه ۹۶/۸/۱۱  ساعت ۸ صبح در ستاد ناجا برگزار خواهد شد.مراسم وداع با شهدای والامقام در  روز پنجشنبه ۹۶/۸/۱۱ ساعت ۱۹ در مسجد جامع دانشگاه علوم انتظامی امین و مراسم تشییع پیکر مطهر این شهدای گرانقدر روز جمعه ۹۶/۸/۱۲ ساعت ۱۳ (بعد از اقامه نماز جمعه) از میدان انقلاب، خیابان انقلاب تا تقاطع خیابان حافظ با حضور عموم مردم تهرانی برگزار خواهد شد.


انتهای پیام/

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی

معرفی_کتاب_«کالبد_شکافی_داعش»؛_بررسی
کتاب «کالبد شکافی داعش» به قلم «سید علی نجات» پژوهشگر پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه توسط مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شد.
کتاب «کالبد شکافی داعش» به قلم «سید علی نجات» پژوهشگر پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه توسط مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شد.
به گزارش خبرگزاری تقریب و به نقل از خبرگزاری مهر، مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران به تازگی کتابی را تحت عنوان «کالبد شکافی داعش» (ماهیت، ساختار تشکیلاتی، راهبردها و پیامدها) به قلم «سید علی نجات» پژوهشگر مهمان پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش، در چند دهه اخیر، خاورمیانه و شمال آفریقا کانون بحران‌های گوناگون و متعددی بوده است. در این ‌میان، یکی از پدیده‌های نوینی که منطقه را با تنش و بحران مواجه ساخته، رشد و فعالیت گروه های تروریستی ـ تکفیری است. گسترش و فعالیت این گروه‌ها در حال حاضر یکی از مهم‌ترین معضلات منطقه استراتژیک خاورمیانه و شمال آفریقا به‌شمار می‌رود. گروه‌های تروریستی ـ تکفیری با اتخاذ رویکردهای افراط‌گرایانه، ضمن تکفیر مخالفان و منتقدان خود، همۀ آنها را کافر، و کشتن آنها را مباح می‌دانند.
امروزه یکی از مهم‌ترین و تندروترین گروه‌های فعال در خاورمیانه و شمال آفریقا گروه موسوم به «داعش» است. داعش گروهی با اندیشه‌های تکفیری است که ریشه در برداشت‌های نادرست و غیرواقعی از دین و مذهب دارد. ریشه شکل‌گیری این گروه به سازمان «القاعده» عراق بازمی‌گردد؛ این جریان با طی فراز و‌ نشیب‌هایی در طول سالیان اخیر، با توجه به بی‌ثباتی عراق و بحران سوریه فرصت احیا پیدا کرد و در آوریل ۲۰۱۳ با نام «دولت اسلامی در عراق و شام» که به صورت مختصر «داعش» خوانده می‌شود اعلام موجودیت کرد.
داعش پس از تصرف مناطق گسترده‌ای از عراق و سوریه، با اعلام خلافت اسلامی، «ابوبکر البغدادی» رهبر این گروه را به عنوان خلیفه مسلمانان معرفی کرد و نام گروه خویش را به «دولت اسلامی» تغییر داد. این گروه چند سال است که فعالیت‌های خشونت بار خود را در سوریه آغاز کرده و تا عراق نیز گسترش داده است. اعضای این گروه در سال ۲۰۱۵ حملات خود را تا اروپا، شمال آفریقا و حتی آمریکا نیز توسعه داده‌اند.
امروزه داعش علاوه‌ بر تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی، تهدیدی جدی نیز برای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود. در همین راستا، شناخت و پیگیری ماهیت این گروه از ‌نظر منافع حیاتی و امنیت ملی برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بسیار است؛ از همین‌رو، کتاب حاضر در قالب ۹ فصل سعی دارد به پرسش های مهم ذیل پاسخ دهد:
? مبانی فکری و ایدئولوژیک این گروه از چه جریانی نشأت می گیرد؟
? علل شکل گیری و صعود آن چیست؟
? نقش قدرت های منطقه ای و بین المللی در افزایش قدرت داعش چیست؟
? ساختار تشکیلاتی سازمان داعش به چه شکل است؟
? این گروه از چه راهبرد و راه کنش هایی در میدان جنگ بهره می برد؟
? استراتژی رسانه ای آن چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟
? نیروهای فعال داعش چند هزار نفر و از کدام کشورها هستند؟
? علت پیوستن نیروهای محلی و خارجی به این گروه چیست؟
? توانایی مالی آن از کجا تأمین می شود؟ عوامل تأثیرگذار در پیشروی و شکست داعش کدامند؟ ? ? چالشها و فرصتهای حضور این گروه در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران کدامند؟
? چگونه ممکن است گروهی که حدود پنج سال از زمان تشکیل آن گذشته، یک باره بتواند به این حد از توانایی و نفوذ دست پیدا کند؟
در ‌این ‌میان، یکی از ویژگی‌های کتاب این است که در تألیف آن، علاوه ‌بر منابع فارسی و انگلیسی، از منابع عربی و کتاب‌های نظریه‌پردازان جریان‌های تکفیری، از‌جمله: «اداره التوحش» (مدیریت وحشی‌گری) اثر ابوبکر ناجی و «المذکره الاستراتیجیه» (یادداشت استراتژیک) نوشته عبدالله بن محمد نیز استفاده شده است. بی‌تردید، انتشار کتاب حاضر گام محکمی درباره نظریه‌پردازی و درک عمیق‌تر جریان‌های افراط‌گرا در خاورمیانه خواهد بود.
منبع: مهر

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی


محمدحسین فهمیده، فرزند محمدتقی در یکی از روزهای اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۶ در محله پامنار قم به دنیا آمد. در سال ۱۳۵۲ در «دبستان روحانی» قم مشغول به تحصیل شد. در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ اعلامیه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی را پخش می‌کرد.


«فرشته فهمیده» خواهر شهید محمد حسین فهیمده روایت می‌کند: «برادرم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۶ و همزمان با ماه محرم به دنیا آمد و پدرم به دلیل ارادتی که به امام حسین (ع) داشت تصمیم گرفت نام پسرش را حسین انتخاب کند تا ادامه دهنده راه شهدای کربلا باشد. محمدحسین مقطع ابتدایی را در قم گذراند و بعد به کرج آمدیم. در سال ۱۳۵۷ در زمان درگیری‌های انقلاب او که ۱۱ سال بیشتر نداشت به پخش اعلامیه‌ها و نوارهای حضرت امام (ره) می‌پرداخت.


سال ۱۳۵۹ زمانی که شیپور جنگ نواخته شد. روز اول مهرماه ما به مدرسه رفتیم اما محمدحسین به بهانه بازی کردن از منزل خارج شد ولی دوباره برگشت و بار دیگر با ما خداحافظی کرد و به مادرم گفت: مادر امروز با من قشنگ خداحافظی کن.مادرم که فکر می‌کرد او می‌رود بازی و زود برمی‌گردد با لبخندی حسین را در آغوش گرفت و با هم خداحافظی کردند. حسین نیز راضی از منزل خارج شد. سه روز از رفتنش گذشته بود که یکی از دوستانش وسایلش را برایمان آورد و گفت: محمدحسین به جبهه رفته است. پیش از این موضوع نیز اتفاق افتاده بود که او چند روز از خانه دور باشد.

زمان درگیری کردستان او یک هفته به خانه نیامده بود و روزی نیروهای کمیته کردستان او را به منزل آوردند و خواستند از مادرم تعهد بگیرند که دیگر اجازه ندهد محمدحسین با این سن کم به کردستان برود ولی او در جوابشان گفت: مادرم سواد ندارد برگه تعهد امضا کند من خودم برگه را امضاء می‌کنم با این شرط که هر کجا که امام دستور بدهند من می‌روم. سال ۱۳۵۹ نیز امام فرمودند: همه‌ آحاد ملت ایران بسیج شوند.

پس دیگر توقعی نبود که محمدحسین در خانه بماند. او رفت تا به ندای امامش لبیک گوید. روز ۱۳ آبان ماه من با خانواده‌ام سر سفره نشسته بودیم که ناگهان رادیو اعلام کرد یک نوجوان ۱۳ ساله‌ای زیر تانک رفته و شهید شده است. مادرم لقمه از دستش افتاد و گفت: این محمدحسین من است.در آن لحظه پدرم گفت: نه محمدحسین چنین کاری را انجام نمی‌دهد حتما از بچه‌های خرمشهر بوده است.یک هفته از این حادثه گذشت که آقای مصطفوی– ایشان نیز شهید شده‌اند – به در منزل ما آمدند و خبر شهادت محمدحسین را به پدرم دادند.


روزی مادرم در آشپزخانه بود که محمدحسین وارد شد. مادرم از او پرسید: کجا بودی؟ جواب داد کنار قبرم.


مادرم تعجب کرد. حسین ادامه داد: محل دفن من قطعه ۲۴ بهشت‌ زهرا (س) کنار مزار آیت‌الله طالقانی است و بعد از شهادت محمدحسین، زمانی که سنگ قبرش را گذاشتیم دیدیم که پیش‌گویی او به واقعیت پیوسته است.


محمدحسین ساده و بی‌آلایش زندگی می‌کرد و همیشه می‌خواست مانند رزمندگان در جبهه‌ها سختی‌ها را تحمل کند و فقط به قرب خداوند و رضایت او فکر می‌کرد. مادرم همیشه بی‌قرار بود و برای محمدحسین گریه می‌کرد.


روزی مادرم خیلی خوشحال به نظر می‌رسید از او علت خوشحالیش را پرسیدم،گفت: دیشب محمدحسین را در خواب دیدم که به من گفت:مادر چرا ناراحتی،دور من می‌چرخید و می‌گفت:من سالم هستم، در کنار مولایم اباعبدالله (ع) هستم و برای شما دعا می‌کنم. از آن روز به بعد دیگر مادرم برای محمدحسین گریه نمی‌کند بلکه با شنیدن نام محمد حسین لبخند می‌زند و به او افتخار می‌کند.»

 


سخن همرزمان


عملیات که شروع شد در کوچه هشت‌متری در خرمشهر «محمدرضا شمس» دوست حسین زخمی شد و حسین او را به عقب کشاند. شمس به رزمندگان گفت: حسین ریزه را بگیرید. آنها برگشتند و دیدند حسین به طرف تانک‌ با نارنجک‌هایی که به کمر بسته است، می‌دود. زانوهایش زخمی شده بود با زانو به زمین خورد و بعد از شش دقیقه ناگهان تانک دشمن منفجر شد و شروع به سوختن کرد .

نیروهای دشمن که گمان کردند نیروهای کمکی آمده است عقب‌نشینی کردند و در این میان دوستان حسین به کنار تانک رفتند تا جنازه‌اش را پیدا کنند. شهید بختیاری که آن زمان فرمانده گردانشان بود،کنار چرخ‌های تانک زانو زد و شروع کرد به گریه کردن.پیکر سوخته حسین را جمع‌آوری کردند و بازگرداندند.


نحوه شهادت:


روز هشتم آبان ۱۳۵۹، محمدحسین فهمیده به اتفاق دوست شهیدش محمدرضا شمس ـ که در یک سنگر بودند ـ در هجوم عراقی‌ها، محاصره می‌شوند. محمدرضا شمس، زخمی می‌شود و حسین با سختی و زحمت زیاد او را به پشت خط می‌رساند وقتی به سنگر بر می‌گردد، می‌بیند که پنج تانک عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده و درصدد محاصره و قتل عام آنها هستند. محمدحسین در حالی که تعدادی نارنجک به کمر خود بسته بود به طرف تانک‌ها حرکت می‌کند.


تیری به پای او می‌خورد اما در همان حال موفق می‌شود خود را به تانک پیش رو برساند. خود را به زیر تانک می‌اندازد و تانک به وسیله نارنجکی که در دست حسین فهمیده قرار داشته منفجر می‌شود. دشمن در این حال تصور می‌کند که حمله‌ای صورت گرفته و با سرعت تانک‌ها را رها کرده و فرار می‌کند؛ در نتیجه، حلقه محاصره شکسته می‌شود و پس از مدتی نیروهای کمکی می‌رسند و آن قسمت را از وجود متجاوزان پاکسازی می‌کنند.


منبع: ایسنا

۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب قرآنی

خانواده_ها_با_تربیت_صحیح_اسلامی

امام جمعه موقت مهاباد :
خانواده ها با تربیت صحیح اسلامی با تفکر داعشی مبارزه کنند
ماموستا اسماعیلی، امام جمعه موقت مهاباد در خطبه های نماز جمعه اظهار داشت: سیاستمداران آمریکایی هرگزنخواستند با صداقت و راستی با ایران رفتار کنند و همواره به دنبال منافع خود بوده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  نکات قرآن به نقل از دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ب، ماموستا اسماعیلی، امام جمعه موقت مهاباد در خطبه های نماز جمعه اظهار داشت: سیاستمداران آمریکایی هرگز نخواستند با صداقت و راستی با ایران رفتار کنند و همواره به دنبال منافع خود بوده اند.
وی گفت: آمریکا هرگز قابل اعتماد نبوده و تاکنون با راستی و درستی با کشورما رفتارنکرده است.
ماموستا اسماعیلی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درخصوص لزوم رسیدگی به اقتصاد و معیشت مردم افزود: همه باید تلاش کنیم اقتصاد کشور وابسته به فروش نفت نباشد و برای شکوفایی اقتصاد در مسیرهای جدیدی حرکت کنیم.
امام جمعه موقت مهاباد در بخش دیگری از سخنان خود به نابودی گروهگ تکفیری تروریستی داعش در سوریه و عراق اشاره کرد و تصریح کرد: باید با تربیت صحیح اسلامی با تفکر داعشی مبارزه کنیم.
وی افزود: باید آگاه باشیم و تلاش کنیم که فکر داعش در میان مسلمانان به ویژه جوانان نفوذ پیدا نکند و وظیفه علمای اسلام در این شرایط حساس این است که خانواده ها را از فکر داعشی محفوظ دارند.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری مخالفت کشورهای اسکتباری با قدرت نظامی ایران را در راستای مقابله با اقتدار دفاعی کشور دانستند و فرمودند که امروز باید این آرامش و عزت کشور بیش از پیش ارج نهاده شود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: رفتارهای رئیس‌ جمهور آمریکا به دور از عرف می باشد و این موجود سرکش سبب شده تا مردم در نظرسنجی‌های اخیری که در کشور آمریکا برگزار شده وی را بی‌لیاقت برای ادامه تصدی پست ریاست جمهوری تشخیص دهند.
وی تصریح کرد: ضروری است که وابستگی اقتصاد کشور به نفت تا حد لزوم کاهش یابد و با اصل قرار گرفتن سیاست‌های اقتصادی زمینه‌های اقتدار اقتصادی کشور فراهم شود.
منیع:دبیرخانه شورای برنامه ریزی